2013 Youth Art Contest Semi-finalists

Grades K-2

K-2 Amanda Liu_tn K-2 Angela Liu_tn K-2 Ann C. Sonu_tn K-2 Annabelle Chen_tn K-2 Ava Bribiesco_tn
Amanda Liu

Polar Bear

Angela Liu

Sandhill Crane

Ann C. Sonu

Spotted Owl

Annabelle Chen

Hawaii Honeycreeper

Grand Prize Winner

Ava Bribriesco

American Burying Beetle

K-2HannahChackocopyt K-2 Keertana Sreekumar_tn K-2SofiaLutsukcopyt K-2 Shravya Raghava_tn K-2 Zachary Zheng_tn
1st Place K-2

Hannah Chacko

San Francisco Garter Snake

Keertana Sreekumar

Killer Whale

Sofia Lutsuk

Island Fox

Shravya Raghava

Green Sea Turtle

Zachary Zheng

Coachella Valley Fringe-toed Lizard

_______________________________________________________

Grades 3-5

3-5 Aleese Smith_tn 3-5 Anisha Kundu_tn 3-5 David Starovoytov_tn 3-5 Derek Fan_tn 3-5 Diana Yurchuk_tn
Aleese Smith

Polar Bear

1st Place 3-5

Anisha Kundu

Humpback Whale

David Starovoytov

Florida Panther

Derek Fan

Aplomado Falcon

Diana Yurchuk

Green Sea Turtle

3-5 George Procton Tilton-Low_tn 3-5 Jonan Mills_tn 3-5 Mckenna Litynski_tn 3-5 Oabriela Mata_tn 3-5KevinTangcopyt
George Procton Tilton-Low

Green Sea Tutle

Jonan Mills

Grizzly Bear

Mckenna Litynski

Stellar Sea Lion

Oabrilela Mata

Puerto Rican Parrot

Kevin Tang

Peninsular Bighorn Sheep

 

_______________________________________________________

Grades 6-8

6-8 Gini Lo_tn 6-8 Ian Hsiao_tn 6-8 Jean Kim_tn 6-8PiyushaKunducopyt 6-8 Kevin Huo_tn
Gini Lo

San Joaquin Kit Fox

Ian Hsiao
Killer Whale
Jean Kim

Gray Wolf

Piyusha Kundu

Hawksbill Sea Turtle

1st Place 6-8

Kevin Huo

Albatross

6-8 Marissa Jean Salber_tn 6-8 Owen Shen_tn 6-8 Sophia K. Cleek_tn 6-8 Theodora Petrovich_tn 6-8 Xincheng Zhou_tn
Marissa Jean Salber

Sea Otters

Owen Shen

Whooping Crane

Sophia Cleek

Oahu Tree Snails

Theodora Petrovich

Florida Panther

Xincheng Zhou

Ocelot

 

_______________________________________________________

Grades 9-12

9-12 Alexis Markeisha Grace Jackson_tn 9-12 Alicia Derico_tn 9-12 Gabriela Sanchez_tn 9-12 Joann Shih_tn 9-12 John Phoebus_tn
Alexis MarKeisha Grace Jackson
Florida Panther
Alicia Derico

Wood Stork

Gabriela Sanchez

Eastern Puma

Joann Shih

Sierra Nevada Bighorn Sheep

John Phoebus

Cape Sable Seaside Sparrow

9-12 Jordan Lei_tn 9-12 Lavcnia Liang_tn 9-12 Maricruz Mendoza_tn 9-12 MemoRee' Plaisance_tn 9-12 Ruben Zaragoca_tn
Jordan Lei

Killer Whale

Laucnia Liang

Canada Lynx

Maricruz Mendosa
Arroyo Toad
1st Place 9-12

MemoRee’ Plaisance

Jaguar

Ruben Zaragoca

Ohlone Tiger Beetle